Na co si dát pozor při koupi medu

29.01.2016 18:17

Na co si dát pozor při koupi medu

Určitě se každému už někdy stalo, že pochyboval o pravosti či kvalitě medu, který si koupil. Tento článek by měl pomoci při rozhodování, zda med koupit, nekoupit nebo reklamovat.
  První, co Vás při pohledu na sklenici medu osloví, je vzhled. V obchodech se med nabízí v krásných sklenicích různých tvarů s etiketou plnou zajímavých informací. Spotřebitel by z ní měl hlavně vyčíst druh medu, původ medu, hmotnost a datum spotřeby. Jestliže je med z České republiky, máte jistotu, že med neobsahuje antibiotika. Pakliže je na etiketě napsáno země původu mimo EU, tuto jistotu ztrácíte. V obchodech se nejvíce prodávají medy o hmotnosti 900 g na rozdíl od koupi medu od včelaře, který Vám prodá většinou 1 kg medu.  Cena za sklenici tedy může být stejná, ale u včelaře dostanete o 100 g medu navíc. V dnešní době existuje tzv. “Prodej ze dvora“, kdy si zákazník přinese  ke včelaři vlastní sklenice a ten mu je naplní medem.  Stále jsou velmi oblíbené 720 ml sklenice od okurek. Ty by se raději používat neměly. Hlavně víčko totiž nelze důkladně vymýt a med by mohl získal při použití těchto víček aroma z okurek. Takový med není zkažený, ale je již okurkami načichlý. Proto je lepší  použít víčko i sklenici novou nebo alespoň od medu. Jak jsem se již zmínil, v obchodech jsou sklenice krásné a med je v nich čistý, ale u včelaře může být situace trochu horší. Sklenice si proto důkladně prohlédněte, aby nebyly špinavé nebo v medu neplavaly nečistoty. Pod víčky se ale mohou objevit drobné částečky nežádoucích částí z úlu, které prošly síty. Ty musí být menší jak pár desetin milimetrů. Proto při nalezení větších nečistot stojí za úvahu reklamace nebo hledání jiného včelaře. Také je dobré si všimnout, kde včelař med skladuje. Jestliže má med v garáži mezi oleji a barvou nebo zde med dokonce vytáčí, je také lepší se poohlédnout po jiném včelaři.
  Často se mě lidé ptají zda med, který zkrystalizuje je pravý. Důvod, proč med krystalizuje je v glukóze, kterou obsahuje. Čím více glukózy med obsahuje, tím dříve med zkrystalizuje. Řepkové medy krystalizují už po 4 dnech, zatímco akátové medy až po roce. Krystalizace je přirozená vlastnost medu, která nijak neovlivňuje jeho vlastnosti či příznivé účinky na organismus. Abychom med dostaly z jeho pevného skupenství zpět do kapalného, musíme med zahřát nejlépe ve vodní lázni tak, aby teplota medu při zahřívání nepřesáhla 45°C. Vyšší teplota medu by v něm začala ničit enzymy, což by byla škoda. V severských státech se květový med prodává hlavně zkrystalizovaný. Jelikož včelí med vždy zkrystalizuje, kupující zákazník má jistotu, že zkrystalizovaný med je pravý.
  Dále se mě lidé ptají, co to znamená, když doma otevřou sklenici medu a ucítí z medu takový štiplavý zápach. Na povrchu medu je pak pár milimetrů až centimetr tlustá vrstva, která je velmi řidká. V takovýchto případech se jedná o zkvašený med, který lze u prodejce reklamovat.  Spotřebitel si ale při používání medu musí uvědomit, že med je jako houba, která neustále nasává vlhkost z okolí. Když obsah vody v medu překročí zhruba 21 procent, může v něm začít kvasný proces. Proto je třeba mít sklenici s medem opatřenou víčkem a po použití medu sklenici pevně uzavřít. Nejvíce na zkvašení jsou náchylné pastové ( šlehané ) medy.
Spousta z nás si myslí, že pastový med je falešný. Není to pravda. Tento med se připravuje pouhým mícháním nejčastěji květového medu v době, kdy tento med začíná krystalizovat. Mícháním způsobíme to, že krystaly medu ztratí pravidelný tvar, proto do sebe krystaly nezapadají a med není tak ztuhlý. Takový med je většinou skoro bílý a má sádlovou konzistenci.  Každý včelař míchá pastový med jinak. Proto má každý jiné výsledky a těžko se tuhost takového medu reklamuje.  Jediné rozumné řešení je najít si jiného včelaře.
Jestliže Vám informace v tomto článku nestačily nebo se chcete dozvědět další zajímavosti o medu či včelaření, můžete navštívit stránky www.vcelarinmnm.cz, na kterých lze najít i kontakty přímo na včelaře.

Jiří Lehocky 2016