Pyl

Pyl jsou samčí pohlavní buňky semenných rostlin, které slouží k opylení rostliny. Pro včely je pyl významný především jako zdroj bílkovin a vitamínů. A bílkoviny jsou potřeba pro výživu plodu. Proto včely už časně z jara nosí do úlu pyl na svých nožičkách, kde mají vyvinuté malé košíčky, v kterých pyl nosí.
 
Surový pyl je pro člověka i včelu nestravitelný, proto se musí kvašením upravit. Jinak hrozí, že pylové zrno s tvrdou slupkou projde trávicím traktem bez užitku. Včely před konzumací pyl nejdříve napěchují do buněk plástů. Míchají ho s výměšky slinných žláz obsahující enzymy a potom přikryjí vrstvičkou medu. Až po 4 dnech je pyl připravený ke konzumaci.
 
Pyl má blahodárné účinky i na člověka, který pylem léčí vysoký krevní tlak, jaterní choroby, prostatu, silikózu plic, ledvinové kameny i cukrovku.
 
Abychom mohli surový pyl konzumovat, musíme ho upravit tak, že na zvážené množství pylu připravíme 15% medu a 25% převařené vody. Med vložíme do vody, kterou uvedeme do varu a krátce povaříme. Po vychladnutí nasypeme do medového roztoku pyl a důkladně  promícháme tak, aby nevznikly hrudky. Takto vytvořenou směs dáme do sklenic a necháme při teplotě okolo 35°C pracovat 3 dny. Výslednou hmotu je nejlepší skladovat v chladu nebo ji můžeme přímo zmrazit. 
 
Pozor ! Lidé alergičtí na pyl ho nesmí pozřít v žádné podobě. Výjímkou může být jen med, kde je pyl obsažen v nízké koncentraci a může alergikům naopak od alergie pravidelným užíváním ulevit.